02 sie Izotoniczny żel energetyczny – wady i zalety
Na półce sklepu ze specjalnymi produktami żywnościowymi znajdziemy wiele żeli energetycznych różniących się nie tylko marką producenta, ale również smakiem, składem czy gramaturą. Zasadniczą różnicą będzie również fakt, iż niektóre z nich będą izotoniczne. Kto powinien sięgnąć po taki produkt i na jaki bieg będzie on dobrym rozwiązaniem?
Dlaczego żel energetyczny?
Żele energetyczne mają za zadanie dostarczenie nam energii w trakcie trwania wysiłku, która napędzi nasze mięśnie i układ nerwowy. Dzięki temu łatwiej nam będzie kontynuować wysiłek, szczególnie wtedy, gdy chcemy utrzymać zakładaną intensywność np.: tempo biegu, które pozwoli nam osiągnąć dany czas na mecie. W przypadku biegania powinniśmy dążyć do wartości ok 60g węglowodanów na godzinę. Jeżeli wysiłek jest dłuższy niż 2,5 godziny rekomendowana ilość może dochodzić do 90g i więcej.
Tu właśnie z pomocą przychodzą nam żele energetyczne. Dzięki skondensowanej formule i dużej zawartości węglowodanów, pozwalają na dostarczenie energii w sposób praktyczny i bez zbędnego obciążania przewodu pokarmowego.
W przypadku klasycznych żeli ich stężenie (precyzyjniej osmolalność) wymaga od nas popijania. Dzieje się tak z dwóch powodów:
- Po pierwsze, żel który wymiesza się z płynem szybciej opuści nasz żołądek i przedostanie się do miejsca, w którym będziemy w stanie przyswoić zawartą w nim energię, czyli jelit.
- Po drugie, rozcieńczenie żelu ułatwi przedostanie się zawartych w nim substancji przez ścianę jelit. Nierozcieńczony żel mający wyższą osmolalność niż nasze płyny ustrojowe, wymusiłby na naszym organizmie jego samodzielne rozcieńczenie poprzez przenikanie wody do światła jelita. Jak się domyślacie, w trakcie wzmożonego wysiłku, nie będzie to proste. Może przyspieszyć odwodnienie, a dodatkowo spowodować problemy jelitowe, które są zmorą wielu biegaczy.
Czym jest żel izotoniczny?
Jeżeli nie macie możliwości popijania żeli energetycznych na trasie lub z jakiś względów nie chcecie tego robić, z pomocą przychodzą żele izotoniczne. Ich osmolalnosć jest taka sama jak naszych płynów ustrojowych stąd bezpośrednie popijanie nie będzie konieczne.
Dla kogo żele izotoniczne będą praktyczne?
Przyznacie, że to wygodne, ale jak każde rozwiązanie ma również swoje minusy, które musicie wziąć pod uwagę. Po pierwsze, żele izotoniczne są większe od klasycznych odpowiedników, stąd będzie wam ciężej upchać je w kieszonkach, paskach lub saszetkach, które zabieracie na bieg. Po drugie, wybór izotonicznych żeli nie zwalnia was od dbania o nawodnienie w trakcie wysiłku. Niezależnie od nich powinniście pić równie dużo, a jedynie nie musicie zwracać szczególnej uwagi, aby nastąpiło to bezpośrednio po przyjęciu żelu. Można więc powiedzieć, że żele pod tym względem ułatwiają planowanie i biegową logistykę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o żelach tego co powinien wiedzieć biegacz przed startem w zawodach, posłuchaj podcastu „Żele energetyczne. Jak stosować i który będzie najlepszy?” z dietetyk sportową Zofią Piotrowicz, która specjalizuje się w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi.