Najnowsze:

zofia piotrowicz

Czy wierzysz w żywieniowe bajki? | Zofia Piotrowicz

Mówi się że “jesteśmy tym co jemy” albo że “jeśli zaoszczędzimy w sklepie spożywczym, to oddamy w aptece”. Ogólnie o żywieniu mówi się dużo, dlatego wiele historii żyje już własnym życiem i trudno jest powiedzieć, które elementy tych tez są prawdziwe, a które dopowiedziane.

Dodatkowo przekonania te podsycane są przez agresywny rynek firm produkujących suplementy, które mają tendencję do naginania rzeczywistości i wmawiania nam zbędnych potrzeb. Wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy blok reklamowy, aby dowiedzieć się że magicznymi tabletkami nie zważając na styl życia i prawdziwe przyczyny nieprawidłowości możemy regulować, sen, apetyt, potencję i generalnie co tylko sobie zechcemy.

Analogicznie jest w sportach wytrzymałościowych, jednak z małą różnicą. Dla nas jedzenie i suplementacja to dodatkowo istotny czynnik wpływający na efekt naszych przygotowań i realizację większych lub mniejszych sportowych marzeń i ambicji.

Stąd wziął się pomysł na dzisiejszą audycję, bo sam tych teorii słyszałem tak wiele, że chciałbym raz na zawsze rozprawić się z najpopularniejszymi i oddzielić fakty od mitów.

Brzmi trochę tabloidowo, ale znacie moją audycję i wiecie, że nie chodzi o efekciarstwo, lecz o rzetelną, sprawdzoną informację popartą doświadczeniem specjalistów.

A jeśli tak to oczywiście z pomocą przychodzi moja stała ekspertka – dietetyk sportowa Zosia Piotrowicz, która poza wiedzą popartą badaniami i pracą na uczelni, dysponuje jednym z największych w kraju doświadczeniem akurat w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi. Na co dzień działa w obszarze diety z naszymi kadrowiczami, ale również wspiera amatorów biegania oraz triathlonu.

Z rozmowy dowiecie się m.in.:

  • czy naprawdę warto wykorzystywać „okno węglowodanowe”?
  • czy kolagen rzeczywiście pomoże naszym kolanom?
  • czy trening z niską dostępnością energii jest dla każdego?
  • czy metabolizm spowalnia wieczorami?


Partnerami odcinka są 1MILA⁠ i ⁠Bieg przez most⁠

Z kodem „RACEPACE” otrzymacie 10% zniżki na wszystko na www.1mila.pl

[reklama]


Spotify

YouTube

Apple Podcast