Najnowsze:

Niedobory żelaza | SPOTKAST

Czym jest SPOTKAST? To taki podcast, ale na żywo i z Waszym udziałem.

Są tematy, w których wymiana doświadczeń i odpowiedzenie na konkretne problemy będą szczególnie istotne. Aby móc się z nimi zmierzyć, postanowiliśmy wykorzystać moc YouTube’owych LIVE’ów i możliwość zadawania pytań przez widzów. Nazwa SPOTKAST powstała, aby podkreślić chęć spotkania z Wami i dyskusyjny format, w którym biegacze będą mieli możliwość bezpośredniego zadawania pytań specjalistom.

Na pierwszy ogień idzie problem szczególnie często dotykający biegaczy – niedoboru żelaza. To jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, pierwiastek bezpośrednio wpływający na możliwości wysiłkowe biegaczy. To za sprawą jego roli w transporcie tlenu do pracujących komórek ciała oraz udziale w produkcji energii. Nasz organizm nie jest zdolny do samoistnego wytwarzania żelaza, a nawet jego niewielki niedobór może wpływać na wytrzymałość i dyspozycję sportową.

Na niedobory żelaza najbardziej narażone są kobiety z dużą utratą krwi podczas miesiączki, osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej oraz właśnie sportowcy długodystansowi.

Niedobory żelaza, które zauważa się u osób trenujących wytrzymałościowo próbuje się tłumaczyć nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek w wyniku uderzeń stopy o podłoże, mikrokrwawieniami z przewodu pokarmowego czy utratą tego pierwiastka wraz z potem. Jednak kluczową rolę w tym procesie odgrywa hepcydyna – hormon regulujący homeostazę żelaza. Utrudnia ona wchłanianie tego pierwiastka z jelit oraz odzyskiwanie go z rozpadających się krwinek.

  • Jak poważne mogą być konsekwencje niedoboru żelaza?
  • Jak rozpoznać u siebie ten problem?
  • Czy należy je samodzielnie i/lub profilaktycznie suplementować?

Między innymi na te pytania odpowiedziała dietetyk sportowy Zofia Piotrowicz, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracy ze sportowcami wytrzymałościowymi, w tym kadrą narodową.

Partnerem pierwszego odcinka Spotkastu jest NOWOCZESNYSPORT.PL – reklama