Najnowsze:

tomek kowalski

Limit ludzkich możliwości w maratonie | Tomek Kowalski

Być może, podobnie jak ja, zastanawiacie się czasami, gdzie leży granica ludzkich możliwości w maratonie i o ile szybciej człowiek jest w stanie pobiec, od i tak już niesamowicie wyśrubowanego wyniku 2:01:09, należącego do króla Eliuda.

Otóż pewne badania bazujące na modelu fizjologicznym mówią, że przy spełnieniu kilku warunków hipotetycznie biegacz mógłby uzyskać w maratonie czas 1:57:58.

Jak to wyliczono i o jakie warunki chodzi? Otóż oparto się na modelu, według którego determinantami fizjologicznymi wyniku w sporcie wytrzymałościowym są 3 czynniki fizjologiczne: VO2max, próg mleczanowy i ekonomia biegu.

Powyższy wynik byłby osiągalny dla hipotetycznego sportowca z VO2max wynoszącym 84 ml/kg/min, progiem mleczanowym wynoszącym 85% VO2max, który posiada odpowiednią, wyjątkową ekonomią biegu.

Aby zrozumieć założenia takiej teorii i odpowiedzieć na pytanie jak odnosi się ona do praktyki, a przy okazji wyciągnąć sporą garść informacji przydatnych w naszym amatorskim treningu, zaprosiłem Tomka Kowalskiego – trenera z dużym stażem i ogromną wiedzą, który na dodatek chętnie się nią dzieli.


Partnerem odcinka jest CITY TRAIL
[reklama]


Spotify

YouTube

Apple Podcast