Najnowsze:

kontuzja

Jak psychicznie radzić sobie z kontuzją?

Kontuzja to trudny czas dla biegacza. Przy przedłużających się kłopotach zdrowotnych ucierpieć może nie tylko nasza sportowa forma, ale również kondycja psychiczna. Jak radzić sobie z tym problemem?

O swoich doświadczeniach opowiedział mi Krzysztof Różnicki. Uchodzący za jeden z największych talentów biegowych w Polsce zawodnik, był na autostradzie do międzynarodowej kariery, gdy niespodziewanie został wyhamowany przez uraz. Z pozoru niegroźna przypadłość za sprawą wielu komplikacji przerodziła się w roczną przerwę, a osiemnastolatek przyznaje, że przeżywał bardzo trudne chwile.

Myślałem o sobie, że jestem osobą o twardym charakterze i że przez to przebrnę, jednak sytuacja z przewlekłą kontuzją zweryfikowała ten pogląd. Zdarzyło się wiele momentów załamania. Najgorszy był okres zimowy, podczas którego doszedłem do wniosku, że sam nie poradzę sobie i zakomunikowałem rodzicom, że potrzebuję pomocy psychologa – wspomina młody biegacz.

Zapytany o to na czym konkretnie polega taka pomoc wyjaśnił: Specjalistka zauważyła, że u mnie ta sytuacja objawia się dużym smutkiem i zabiera energię. Następnie długo próbowała przestawić moje myślenie na takie, w którym trening zastępczy nie będzie substytutem, a normalnym treningiem.

Skupiliśmy się również na tym, abym zamiast smutku reagował złością, a następnie tę złość wyładowywał na treningach, które miały już nie być „zastępczymi”. To bardzo pomogło. Wyrzucałem negatywne emocje i zacząłem wierzyć, że trening, który mogę wykonywać jest takim samym treningiem jak biegowy i w przyszłości on też pozwoli mi być lepszym zawodnikiem.

Całą historię Krzysztofa Różnickiego oraz jego walki o powrót do sprawności znajdziecie w podcaście „Najtrudniejszy wyścig w życiu – wyścig po zdrowie”

Zdjęcie tytułowe: Lopolo/shutterstock.com