Najnowsze:

andrzej silczuk

Ile w sporcie znaczy dobry sen? | Andrzej Silczuk

Tworząc dzisiejszy odcinek, przyświecała mi myśl, że często aby zrobić krok do przodu wystarczy wrócić do podstaw. Podstawą każdego treningu jest oczywiście regeneracja. Jej fundamentem nie są jednak ani nogawki kompresyjne, ani pistolety do automasażu, ani suplementy diety, ani nawet regularne wizyty u fizjoterapeuty. Absolutną podstawą jest tu sen. Jeżeli zaniedbamy ten obszar, to pieniądze wydane na wszystkie powyższe rozwiązania możemy równie dobrze nabrać na szuflę i wrzucić do rozgrzanego pieca. Efekt będzie z grubsza podobny.

Skoro więc jako biegacze tyle wiemy o metodach treningowych, monitoringu parametrów ciała, nowinkach technologicznych i sprzęcie, to dziś mówię sprawdzam i wspólnie z Wami zamierzam przekonać się, czy równie biegle poruszamy się właśnie w obszarze podstawy podstaw czyli higieny snu, bez której nasze epickie treningi znaczą tyle co nic lub znacznie mniej niż nam się wydaje.

Z pomocą przychodzi nam po raz kolejny w mojej audycji doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, edukator, wykładowca uniwersytecki, a także podcaster – Andrzej Silczuk.


Podcast powstaje przy wsparciu słuchaczy

Postaw mi kawę na buycoffee.to Wspieraj Autora na Patronite


Spotify

YouTube

Apple Podcast


Skrót piśmiennictwa z podcastu:

1. https://www.sleepfoundation.org/physical-activity/athletic-performance-and-sleep

2. https://www.researchgate.net/publication/361357605_Effects_of_Acute_Sleep_Loss_on_Physical_Performance_A_Systematic_and_Meta-Analytical_Review

3. https://www.researchgate.net/publication/326006789_The_Impact_of_Sleep_Duration_on_Performance_Among_Competitive_Athletes_A_Systematic_Literature_Review