Najnowsze:

chudy wawrzyniec

Chudy Wawrzyniec. Ultra legenda

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych ultramaratonów w Polsce, rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego. Edycja 2023 zostanie rozegrana 12 sierpnia i będzie już dwunastą. Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła – wybór dystansu (w edycji 2023 to 50 i 80 km) odbywa się już na trasie biegu. Limit czasu – ten sam dla każdego z dystansów – 16h. A to oznacza, że trasę 50+ można w dużej mierze pokonać marszobiegiem. I to ma zachęcić początkujących „górali”. Trasa 80+ to większe wyzwanie. Raczej nie polecamy początkującym. Trudności dodaje fakt, że na dystansie są tylko dwa punkty odżywcze. Nawet najbardziej zaprawieni w bojach podkreślają, że to wymagająca formuła. I to jeden z argumentów za przyznaniem imprezie – po raz czwarty z rzędu – rangi Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie.

Od 2021 Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka (rozgrywana co dwa lata). Dystans 60 km, trasa pokrywa się w części z dystansem 80+. Jest też coś dla tych, co to wolą szybciej i krócej. Mała Rycerzowa. Widowiskowe 20 km. A jeśli ktoś chce jeszcze krócej, może wybrać się na Muńcuł Vertical, czyli 1 km z 415m up. Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia.

Na każdym dystansie nagrodą za ukończenie biegu jest pamiątkowy, wyjątkowy medal przygotowany z beskidzkich kamieni.

Wsparcie działań ekologicznych w Beskidach

Każdy startujący w Chudym Wawrzyńcu lub biegu towarzyszącym może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza wsparcie lokalnych działań proekologicznych – akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca.

Zapisy trwają

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie zapisy.krokdonatury.pl. Szczegóły są dostępne na chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.

Zdjęcia: Piotr Dymus, Andrzej Olszanowski

Współpraca reklamowa