Przebrniemy dzisiaj przez świeżutką analizę grupy Domingo Ramos-Campo, która podsumowuje współczesną wiedzę kliniczną na temat wpływu treningu siłowego na wydolność sportowców średniego i długiego dystansu. Poza prezentacją wyników pozwolę sobie na autorski komentarz.

Badacze wzięli w obroty 17 przeglądów, z których 12 to metaanalizy. Najstarsze datowane są na 2010, a najświeższe na 2023 rok. W obrębie tych prac analizowani byli biegacze, triatloniści, pływacy, kolarze, biegacze narciarscy oraz wioślarze na różnym poziomie wytrenowania. Trening siłowy trwał od 4 do 40 tygodni z częstotliwością od 1 do 4 dni w tygodniu. Podzielono go w ramach analizy na trzy kategorie, które graficznie można byłoby przedstawić tak:

Poprawa „czynników wydolnościowych” ≠ poprawa wyników

Należy podkreślić, że w pracy wzięto pod uwagę wpływ treningu siłowego na „czynniki wydolnościowe” (ang. performance determinants), a te nie zawsze bezpośrednio przekładają się na lepsze wyniki w rzeczywistych sprawdzianach formy. Czynniki te to:

  • VO2max, czyli szczytowy pobór tlenu podczas określonego wysiłku,
  • odsetek VO2max, który osiąga się podczas docelowej intensywności,
  • koszt energetyczny wysiłku submaksymalnego (czasami nazywany ekonomią wysiłku).

Co do zasady poprawa każdego z nich powinna skutkować lepszymi wynikami w wysiłkach wytrzymałościowych, ale nie od dziś wiemy, że dużo do powiedzenia mają w tym przypadku także niewzięte pod uwagę czynniki, takie jak taktyka podczas wysiłku, gotowość mentalna czy odżywianie na zawodach.

To jeden z powodów utrudniających prostolinijne wskazanie, że konkretna rutyna treningu siłowego z pewnością „odda” na zawodach. Badaniu poddaje się zawsze urywek rzeczywistości i wspominane wyżej czynniki są właśnie takim fragmentem. Fragmentem, który po prostu daje się relatywnie łatwo monitorować klinicznie.

Bliższymi rzeczywistości parametrami, które wzięto pod uwagę w części badań jest wynik próby czasowej lub próby do odmowy….

To jest fragment artykułu. Cała treść oraz tocząca się wokół niego dyskusja, dostępne są dla społeczności RACE PACE Mastermind. Jak do nas dołączyć?

Autor

Grzesiek Soczomski – trener na co dzień współpracujący ze sportowcami wytrzymałościowymi oraz osobami wracającymi do sportu po kontuzjach. Od kilku lat związany z magazynem ULTRA, gdzie publikuje poradniki dot. treningu siłowego, periodyzacji w przygotowaniach sportowych oraz rehabilitacji najczęstszych kontuzji biegaczy. Prywatnie mąż żony, ojciec syna, czytelnik.