Oczywistym jest, że trail jest bardziej niebezpieczny niż inne popularne formaty biegowe takie jak ulica czy bieżnia. Występuje tu znacznie więcej czynników ryzyka wynikających z ukształtowania terenu, odległości od osób mogących udzielić pomocy czy kontaktu z dziką przyrodą. Okazuje się jednak, że aby zminimalizować najpopularniejszy z czarnych scenariuszy jaki pisze historia tego sportu, wystarczy pamiętać o kilku drobnych rzeczach.

Do dzisiejszego wpisu i przemyśleń na temat ryzyka w biegach trailowych zainspirował mnie duży przegląd poważnych zdarzeń niepożądanych w światowym trailu opracowany przez zespół badaczy z Uniwersytetu Pretoria (RPA) opublikowany w czasopiśmie Wilderness & Environmental Medicine.

Czytając artykuł, z którego wnioskami za chwilę się z Tobą podzielę, przypomniało mi się kiedy sam pierwszy raz poczułem, że to co robię dla rekreacyjnej sportowej zajawki wiąże się z ryzykiem.
Był to mój pierwszy rok z systematycznym bieganiem, kiedy jako kompletny świeżak chciałem poznać jak najwięcej twarzy biegania, aby przekonać się co w tym sporcie będzie dla mnie najfajniejsze. Zapisywałem się wówczas kompulsywnie na wszelkie typy biegów: od ulicznych, wielkomiejskich i zatłoczonych piątek, po dość dzikie i niszowe terenowe wyrypy. W tej drugiej kategorii znalazł się między innymi bieg 12-godzinny w miejscowości Brenna. 

Czynnikiem, który kazał mi zapytać samego siebie w myślach “chłopaku z warszawskiego bloku, czy ty aby na pewno wiesz co robisz?” był regulamin owego biegu, który zawierał szeroki opis tego, jak zachować się na trasie spotkawszy niedźwiedzia.
Dodając do tego fakt, że zawody odbywały się w większości po zmroku, w nieznanym mi terenie, a chwilę przed startem wszyscy uczestnicy otrzymali jeszcze alert związany z załamaniem pogody zakazujący wychodzenia z domu bez potrzeby, poczułem po raz pierwszy na własnej skórze, że znalazłem sobie dość osobliwe hobby….

To jest fragment artykułu. Cała treść oraz tocząca się wokół niego dyskusja, dostępne są dla społeczności RACE PACE Mastermind. Jeżeli nie posiadasz dostępu, a chciałbyś regularnie czytać materiały o nowościach i trendach ze świata treningu i wymieniać się doświadczeniami, to w tym miejscu dowiesz się jak do nas dołączyć.

Autor

Kuba Pawlak – jestem pasjonatem biegania. Audycję “RACE PACE – podcasty o bieganiu” zapoczątkowałem w 2022 roku chcąc poszerzać swoją wiedzę o sportach wytrzymałościowych.