Najnowsze:

Andrzej Silczuk

Czy jesteś uzależniony od sportu? | dr Andrzej Silczuk

Gdyby wierzyć instagramowym przekazom, to można uznać bieganie za jedną z najprzyjemniejszych czynności w życiu, podczas której mityczne endorfiny zalewają nasze ciała do tego stopnia, że niemal wypływają uszami. Z popularnonaukowych źródeł można dowiedzieć się, że owe endorfiny, to endogenne opioidy, czyli takie które wytwarzane są w naszym organizmie.

Podobno, działają one na te same receptory co opioidy egzogenne takie jak morfina, powodując błogostan, wprowadzając w dobry nastrój, zmniejszając ból, ale również powodując fizyczne i psychiczne uzależnienie. W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych receptorów budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia. Brzmi znajomo?

Aby zweryfikować powyższe tezy, a także dowiedzieć się co dokładnie drzemie w naszej psychice, że szukamy tak nieoczywistych przyjemności jak np. biegi ultra lub rywalizacja do utraty sił, zaprosiłem do dzisiejszego odcinka dr. Andrzeja Silczuka. Mój gość to nie tylko jeden z najlepszych w kraju ekspertów w dziedzinie uzależnień, doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, wykładowca uniwersytecki, ale także edukator i podcaster znany z autorskiego projektu „Niemyte Dusze”.

Z podcastu dowiesz się między innymi:

  • dlaczego niektórzy z nas mają silną potrzebę rywalizacji?
  • czy bieganie może spełniać kryteria uzależnienia behawioralnego?
  • co kieruje osobami, które szukają ekstremalnych doznań w sporcie?
  • jakie mogą być skutki agresywnego marketingu piw bezalkoholowych?


Partnerami podcastu są Hypoxico Polska, oraz program „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości
[współpraca reklamowa]

Spotify

YouTube

Apple Podcast